| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 594D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 270 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 4 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 60mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.122" (3.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
594D686X0016D2TVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.89804 |
|
594D686X9016D2TVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.89804 |
|
199D226X5020D2V1E3Vishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 5% 20V RADIAL |
In Stock: 0 $1.89804 |
|
![]() |
199D226X5020D2V1Vishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 5% 20V RADIAL |
In Stock: 0 $1.89804 |
T491X227K010AHKEMET |
CAP TANT 220UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.89900 |
|
T491X157K016AHKEMET |
CAP TANT 150UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.89900 |
|
T491X336K035AHKEMET |
CAP TANT 33UF 10% 35V 2917 |
In Stock: 0 $1.89900 |
|
T491X476K025AHKEMET |
CAP TANT 47UF 10% 25V 2917 |
In Stock: 0 $1.89900 |
|
T491X477K004AHKEMET |
CAP TANT 470UF 10% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.89900 |
|
T491X686K025AHKEMET |
CAP TANT 68UF 10% 25V 2917 |
In Stock: 0 $1.89900 |