| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TRJ |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4.7 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 900mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.122" (3.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TRJD685M050RRJElco (AVX) |
CAP TANT 6.8UF 20% 50V 2917 |
In Stock: 0 $1.88688 |
|
![]() |
TAJD155K050HNJElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.89337 |
![]() |
TAJE336K035HNJElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.89338 |
594D156X9035D2TVishay / Sprague |
CAP TANT 15UF 10% 35V 2917 |
In Stock: 0 $1.89804 |
|
594D227X06R3D2TVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.89804 |
|
594D227X96R3D2TVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.89804 |
|
594D277X0004D2TVishay / Sprague |
CAP TANT 270UF 20% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.89804 |
|
594D277X9004D2TVishay / Sprague |
CAP TANT 270UF 10% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.89804 |
|
594D686X0016D2TVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.89804 |
|
594D686X9016D2TVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.89804 |