| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T95 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.5Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2910 (7227 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.061" (1.55mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | X |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
T491D157K016AGKEMET |
CAP TANT 150UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.87332 |
|
T491D226K035AGKEMET |
CAP TANT 22UF 10% 35V 2917 |
In Stock: 0 $1.87332 |
|
T491X107K016AGKEMET |
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.87332 |
|
T491X226K035AGKEMET |
CAP TANT 22UF 10% 35V 2917 |
In Stock: 0 $1.87332 |
|
TAJE158K002RNJElco (AVX) |
CAP TANT 1500UF 10% 2.5V 2917 |
In Stock: 0 $1.87405 |
|
![]() |
THJD226M035AJNElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.87412 |
T495D336K025AHE090KEMET |
CAP TANT 33UF 10% 25V 2917 |
In Stock: 0 $1.87970 |
|
TAJE227K006RNJElco (AVX) |
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.88100 |
|
![]() |
TPSD685M050H0500Elco (AVX) |
CAP TANT 6.8UF 20% 50V 2917 |
In Stock: 0 $1.88210 |
![]() |
TM3D157K004HBAVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.88320 |