| Type | Description |
|---|---|
| Series: | T491 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 700mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.169" (4.30mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | X |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
T491X226K035AGKEMET |
CAP TANT 22UF 10% 35V 2917 |
In Stock: 0 $1.87332 |
|
TAJE158K002RNJElco (AVX) |
CAP TANT 1500UF 10% 2.5V 2917 |
In Stock: 0 $1.87405 |
|
![]() |
THJD226M035AJNElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.87412 |
T495D336K025AHE090KEMET |
CAP TANT 33UF 10% 25V 2917 |
In Stock: 0 $1.87970 |
|
TAJE227K006RNJElco (AVX) |
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.88100 |
|
![]() |
TPSD685M050H0500Elco (AVX) |
CAP TANT 6.8UF 20% 50V 2917 |
In Stock: 0 $1.88210 |
![]() |
TM3D157K004HBAVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.88320 |
![]() |
TM3D157M004HBAVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.88320 |
![]() |
TM3D157K004LBAVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.88320 |
![]() |
TM3D157M004LBAVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.88320 |