| Type | Description |
|---|---|
| Series: | T491 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 400mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.122" (3.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TM3E227K6R3CBAVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.86560 |
![]() |
TM3E227M6R3CBAVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.86560 |
![]() |
TM3E227K6R3EBAVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.86560 |
![]() |
TM3E227M6R3EBAVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.86560 |
173D226X5015XE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 5% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $1.86616 |
|
173D396X5010XE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $1.86616 |
|
173D476X5010XE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 5% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $1.86616 |
|
173D685X5035XE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 5% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $1.86616 |
|
173D226X5015XVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 5% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $1.86616 |
|
173D396X5010XVishay / Sprague |
CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $1.86616 |