| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TAP |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Size / Dimension: | 0.335" Dia (8.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.551" (14.00mm) |
| Lead Spacing: | 0.250" (6.35mm) |
| Manufacturer Size Code: | K |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TPSD107K010H0080Elco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.81830 |
|
TPSD107K016H0150Elco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.81830 |
|
TPSD157K010H0100Elco (AVX) |
CAP TANT 150UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.81830 |
|
TPSD227K006H0100Elco (AVX) |
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.81830 |
|
595D106X9035D8TVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 35V 2917 |
In Stock: 0 $1.81830 |
|
595D107X0016D8TVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.81830 |
|
595D107X9016D8TVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.81830 |
|
595D127X0010D8TVishay / Sprague |
CAP TANT 120UF 20% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.81830 |
|
595D226X9025D8TVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 25V 2917 |
In Stock: 0 $1.81830 |
|
595D227X06R3D8TVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.81830 |