| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTALEX®, 150D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 8.2 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 20 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TPSW476K016A0200Elco (AVX) |
CAP TANT 47UF 10% 16V 2312 |
In Stock: 0 $1.78200 |
![]() |
TPSW686K010H0100Elco (AVX) |
CAP TANT 68UF 10% 10V 2312 |
In Stock: 0 $1.78200 |
T491D226M035AGKEMET |
CAP TANT 22UF 20% 35V 2917 |
In Stock: 0 $1.78560 |
|
T491X107M016AGKEMET |
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.78560 |
|
TAJD107K020ANJElco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.78640 |
|
TPSD107M016H0100Elco (AVX) |
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.78640 |
|
![]() |
TM3D107K016CBAVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.78640 |
![]() |
TM3D107M016CBAVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.78640 |
![]() |
TM3D107K016EBAVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.78640 |
![]() |
TM3D107M016EBAVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.78640 |