| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T95 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 4 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 2Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1507 (3718 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.056" (1.42mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | S |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-2356/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.76715 |
![]() |
M39003/01-2357/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.76715 |
![]() |
THJD475K050HJNElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.76715 |
![]() |
THJD475K050AJNElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.76715 |
![]() |
TPSD686K016H0070Elco (AVX) |
CAP TANT 68UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.76715 |
TPSV337M006R0100Elco (AVX) |
CAP TANT 330UF 20% 6.3V 2924 |
In Stock: 0 $1.76853 |
|
TPSD107K010H0065Elco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.77044 |
|
173D225X5050WE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.77044 |
|
173D275X9050XE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 2.7UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.77044 |
|
173D335X0050XE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 3.3UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.77044 |