| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 591D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 140mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.059" (1.50mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
591D476X96R3D2T15HVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.75230 |
![]() |
591D685X0025D2T15HVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 20% 25V 2917 |
In Stock: 0 $1.75230 |
![]() |
591D685X9025D2T15HVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 10% 25V 2917 |
In Stock: 0 $1.75230 |
![]() |
591D686X0004D2T15HVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 20% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.75230 |
![]() |
591D686X9004D2T15HVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 10% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.75230 |
![]() |
M39003/01-2241/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 5.6UF 10% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $1.75230 |
![]() |
TPSY337K002R0040Elco (AVX) |
CAP TANT 330UF 10% 2.5V 2917 |
In Stock: 0 $1.75312 |
![]() |
TPSX476K020K0200Elco (AVX) |
CAP TANT 47UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.75312 |
TPSY227K006R0100Elco (AVX) |
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.75313 |
|
TPSY476K016R0250Elco (AVX) |
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.75313 |