| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TPS |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 220 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 100mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | Y |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TPSY476K016R0250Elco (AVX) |
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.75313 |
|
![]() |
TPSY686K016P0200Elco (AVX) |
CAP TANT 68UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.75313 |
![]() |
TPSY686K020R0200Elco (AVX) |
CAP TANT 68UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.75313 |
![]() |
TPSY107K010Y0200Elco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.75313 |
![]() |
TPSY107K016S0100Elco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.75313 |
![]() |
TPSY107K010R0100VElco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.75313 |
T491X157K020AT7027KEMET |
CAP TANT 150UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.75384 |
|
T491X227K016AT7027KEMET |
CAP TANT 220UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.75384 |
|
T491X337M010AT7027KEMET |
CAP TANT 330UF 20% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.75384 |
|
TACA107M004XTAElco (AVX) |
CAP TANT 100UF 20% 4V 1206 |
In Stock: 0 $1.75450 |