| Type | Description |
|---|---|
| Series: | T356, UltraDip II |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.7Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Size / Dimension: | 0.299" Dia (7.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.469" (11.90mm) |
| Lead Spacing: | 0.200" (5.08mm) |
| Manufacturer Size Code: | H |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
T356H336K016ASKEMET |
CAP TANT 33UF 10% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $1.71600 |
|
TPSD226K035P0400Elco (AVX) |
CAP TANT 22UF 10% 35V 2917 |
In Stock: 0 $1.71600 |
|
150D226X9016B2T060Vishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 16V AXIAL |
In Stock: 0 $1.71600 |
|
![]() |
TPSD226M035S0400Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.71600 |
T354H336K016ATKEMET |
CAP TANT 33UF 10% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $1.71600 |
|
T351H476K010ATKEMET |
CAP TANT 47UF 10% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $1.71600 |
|
![]() |
TPSY686K010P0200Elco (AVX) |
CAP TANT 68UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.71875 |
![]() |
TAJD476K025TNJVElco (AVX) |
CAP TANT 47UF 10% 25V 2917 |
In Stock: 0 $1.71940 |
![]() |
TAJD476K025RNJVElco (AVX) |
CAP TANT 47UF 10% 25V 2917 |
In Stock: 0 $1.71940 |
595D107X0016C8TVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 16V 2812 |
In Stock: 0 $1.71952 |