| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 595D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 68 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 140mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.122" (3.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
199D106X5035D1V1E3Vishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 5% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $1.70664 |
|
595D685X0050C8TVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 20% 50V 2812 |
In Stock: 0 $1.70664 |
|
595D685X9050C8TVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 10% 50V 2812 |
In Stock: 0 $1.70664 |
|
![]() |
TM3D157K004CBAVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.70664 |
![]() |
TM3D157M004CBAVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.70664 |
![]() |
TM3D157K004EBAVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.70664 |
![]() |
TM3D157M004EBAVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.70664 |
![]() |
199D106X5035D1V1Vishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 5% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $1.70664 |
TAP107K010HSBElco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $1.70720 |
|
TAP157K006HSBElco (AVX) |
CAP TANT 150UF 10% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $1.70720 |