| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, TM3 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 150 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 4 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 600mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.122" (3.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
199D106X5035D1V1Vishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 5% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $1.70664 |
TAP107K010HSBElco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $1.70720 |
|
TAP157K006HSBElco (AVX) |
CAP TANT 150UF 10% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $1.70720 |
|
![]() |
TH3E476K025E0600Vishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 25V 2917 |
In Stock: 0 $1.70755 |
![]() |
TH3E476M025E0600Vishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 25V 2917 |
In Stock: 0 $1.70755 |
![]() |
M39003/01-2283/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $1.70775 |
![]() |
M39003/01-2284/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 20% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $1.70775 |
T353G106K035ASKEMET |
CAP TANT 10UF 10% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $1.70896 |
|
T355G106K035ASKEMET |
CAP TANT 10UF 10% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $1.70896 |
|
T352G106K035ASKEMET |
10.0UF 35.0V |
In Stock: 0 $1.70896 |