| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T95 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 4 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 2Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1507 (3718 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.056" (1.42mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | S |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
T95S106M004EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 4V 1507 |
In Stock: 0 $1.70170 |
T491X227K010AH7280KEMET |
CAP TANT 220UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.70256 |
|
TAJE157M020RNJElco (AVX) |
CAP TANT 150UF 20% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.70280 |
|
![]() |
TAJE157M020RNJVElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.70280 |
T495D107K010AHE080KEMET |
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.70346 |
|
T495D476K016AHE080KEMET |
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.70346 |
|
T495D107K010AHE100KEMET |
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.70368 |
|
T495D226K025AHE200KEMET |
CAP TANT 22UF 10% 25V 2917 |
In Stock: 0 $1.70368 |
|
T495D476K016AHE150KEMET |
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.70368 |
|
T495D336K020AHE200KEMET |
CAP TANT 33UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.70368 |