| Type | Description |
|---|---|
| Series: | T495 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 150mOhm @ 100kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.122" (3.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
T495D336K020AHE200KEMET |
CAP TANT 33UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.70368 |
|
![]() |
TPSV477M010S0060Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.70537 |
TR3W107K020C0100Vishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 20V 2924 |
In Stock: 0 $1.70544 |
|
595D107X0010D2TVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.70664 |
|
595D107X9010D2TVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.70664 |
|
595D127X0010D2TVishay / Sprague |
CAP TANT 120UF 20% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.70664 |
|
595D127X9010D2TVishay / Sprague |
CAP TANT 120UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.70664 |
|
595D156X0035D2TVishay / Sprague |
CAP TANT 15UF 20% 35V 2917 |
In Stock: 0 $1.70664 |
|
595D157X06R3D2TVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.70664 |
|
595D187X0004D2TVishay / Sprague |
CAP TANT 180UF 20% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.70664 |