| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, TR3 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 4 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 100mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.170" (4.32mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | E |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TR3E477M6R3C0100Vishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.70083 |
|
TR3E687K004C0100Vishay / Sprague |
CAP TANT 680UF 10% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.70083 |
|
T491D477M006AT42807333KEMET |
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.70106 |
|
T491D477M006AT4380KEMET |
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.70106 |
|
![]() |
594D107X0016D2WVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.70170 |
![]() |
594D107X9016D2WVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.70170 |
![]() |
T95S106K004EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 4V 1507 |
In Stock: 0 $1.70170 |
![]() |
T95S106M004EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 4V 1507 |
In Stock: 0 $1.70170 |
T491X227K010AH7280KEMET |
CAP TANT 220UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.70256 |
|
TAJE157M020RNJElco (AVX) |
CAP TANT 150UF 20% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.70280 |