| Type | Description |
|---|---|
| Series: | T491 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 68 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 20 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 700mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.122" (3.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
T491X156K035AHKEMET |
CAP TANT 15UF 10% 35V 2917 |
In Stock: 0 $1.69312 |
|
T491X157K010AHKEMET |
CAP TANT 150UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.69312 |
|
T491X227K006AHKEMET |
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.69312 |
|
T491X336K025AHKEMET |
CAP TANT 33UF 10% 25V 2917 |
In Stock: 0 $1.69312 |
|
T491X686K020AHKEMET |
CAP TANT 68UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.69312 |
|
TAP336K025FCSElco (AVX) |
CAP TANT 33UF 10% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $1.69840 |
|
TAP336K025HSBElco (AVX) |
CAP TANT 33UF 10% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $1.69840 |
|
![]() |
TPSD107K016T0150VElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.70016 |
TR3E477K004C0100Vishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 10% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.70083 |
|
TR3E477M004C0100Vishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 20% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.70083 |