592D476X9016C2T16H
592D476X9016C2T16H
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
592D476X9016C2T16H
Manufacturer
Vishay / Sprague
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2812
Category
Capacitors
Family
Tantalum Capacitors
Type Description
Series:TANTAMOUNT®, 592D
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16 V
Type:Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):250mOhm
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2812 (7132 Metric)
Size / Dimension:0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.063" (1.60mm)