T491X476M035AT48182478
T491X476M035AT48182478
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
T491X476M035AT48182478
Manufacturer
KEMET
Description
CAP TANT 47UF 20% 35V 2917
Category
Capacitors
Family
Tantalum Capacitors
Type Description
Series:T491
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):600mOhm
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)