| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 5.6 V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 500 mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 11 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5 µA @ 3 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 900 mV @ 10 mA |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SOD-123 |
| Supplier Device Package: | SOD-123 |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CDZFHT2RA8.2BROHM Semiconductor |
DIODE ZENER 8.19V 100MW VMN2 |
In Stock: 0 $0.05940 |
|
![]() |
DDZ5V6ASFQ-7Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
DIODE ZENER 5.415V 500MW SOD323F |
In Stock: 0 $0.05945 |
1N4732A BK TIN/LEADCentral Semiconductor |
DIODE ZENER 4.7V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.06037 |
|
1N4739A BK TIN/LEADCentral Semiconductor |
DIODE ZENER 9.1V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.06037 |
|
1N4741A BK TIN/LEADCentral Semiconductor |
DIODE ZENER 11V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.06037 |
|
1N4745A BK TIN/LEADCentral Semiconductor |
DIODE ZENER 16V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.06037 |
|
1N4748A BK TIN/LEADCentral Semiconductor |
DIODE ZENER 22V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.06037 |
|
1N4749A BK TIN/LEADCentral Semiconductor |
DIODE ZENER 24V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.06037 |
|
DDZ9687-7Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
DIODE ZENER 4.31V 500MW SOD123 |
In Stock: 54,000 $0.06072 |
|
DDZ9686-7Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123 |
In Stock: 0 $0.06072 |