| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 16 V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 1 W |
| Impedance (Max) (Zzt): | 16 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5 µA @ 12.2 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2 V @ 200 mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 200°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-41 |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
1N4748A BK TIN/LEADCentral Semiconductor |
DIODE ZENER 22V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.06037 |
|
1N4749A BK TIN/LEADCentral Semiconductor |
DIODE ZENER 24V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.06037 |
|
DDZ9687-7Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
DIODE ZENER 4.31V 500MW SOD123 |
In Stock: 54,000 $0.06072 |
|
DDZ9686-7Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123 |
In Stock: 0 $0.06072 |
|
CMSZ5238B TR TIN/LEADCentral Semiconductor |
DIODE ZENER 8.7V 275MW SOT323 |
In Stock: 0 $0.06072 |
|
CMSZ5242B TR TIN/LEADCentral Semiconductor |
DIODE ZENER 12V 275MW SOT323 |
In Stock: 33,000 $0.06072 |
|
CMSZ5244B TR TIN/LEADCentral Semiconductor |
DIODE ZENER 14V 275MW SOT323 |
In Stock: 0 $0.06072 |
|
CMSZ5247B TR TIN/LEADCentral Semiconductor |
DIODE ZENER 17V 275MW SOT323 |
In Stock: 0 $0.06072 |
|
CMSZ5248B TR TIN/LEADCentral Semiconductor |
DIODE ZENER 18V 275MW SOT323 |
In Stock: 0 $0.06072 |
|
CMSZ5249B TR TIN/LEADCentral Semiconductor |
DIODE ZENER 19V 275MW SOT323 |
In Stock: 0 $0.06072 |