| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 33 V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 200 mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 58 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100 nA @ 25 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 900 mV @ 10 mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-70, SOT-323 |
| Supplier Device Package: | SOT-323 |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MMBZ5233BW-7-FZetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
DIODE ZENER 6V 200MW SOT323 |
In Stock: 78,000 $0.05819 |
|
BZT585B7V5TQ-7Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
DIODE ZENER 7.5V 350MW SOD523 |
In Stock: 69,000 $0.05895 |
|
BZT585B2V4TQ-7Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
DIODE ZENER 2.4V 350MW SOD523 |
In Stock: 75,000 $0.05895 |
|
BZT585B5V6TQ-7Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
DIODE ZENER 5.6V 350MW SOD523 |
In Stock: 75,000 $0.05895 |
|
BZT585B6V2TQ-7Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
DIODE ZENER 6.2V 350MW SOD523 |
In Stock: 36,000 $0.05895 |
|
BZT585B3V9TQ-7Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
DIODE ZENER 3.9V 350MW SOD523 |
In Stock: 60,000 $0.05895 |
|
BZT585B6V8TQ-7Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
DIODE ZENER 6.8V 350MW SOD523 |
In Stock: 54,000 $0.05895 |
|
BZT585B3V6TQ-7Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
DIODE ZENER 3.6V 350MW SOD523 |
In Stock: 78,000 $0.05895 |
|
SZMMSZ27ET1GSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
DIODE ZENER 27V 500MW SOD123 |
In Stock: 0 $0.05896 |
|
SZMMSZ5232ET1GSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123 |
In Stock: 0 $0.05896 |