| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 13 V |
| Tolerance: | - |
| Power - Max: | 500 mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50 nA @ 9.8 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 900 mV @ 10 mA |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SOD-123 |
| Supplier Device Package: | SOD-123 |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
BZX85B100-TAPVishay General Semiconductor – Diodes Division |
DIODE ZENER 100V 1.3W DO41 |
In Stock: 0 $0.05678 |
|
BZX85B91-TAPVishay General Semiconductor – Diodes Division |
DIODE ZENER 91V 1.3W DO41 |
In Stock: 0 $0.05678 |
|
BZX85B82-TAPVishay General Semiconductor – Diodes Division |
DIODE ZENER 82V 1.3W DO41 |
In Stock: 0 $0.05678 |
|
BZX85B91-TRVishay General Semiconductor – Diodes Division |
DIODE ZENER 91V 1.3W DO41 |
In Stock: 0 $0.05678 |
|
SZMMSZ5242BT3GSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123 |
In Stock: 20,000 $0.05685 |
|
SZMMSZ5261BT3GSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
DIODE ZENER 47V 500MW SOD123 |
In Stock: 0 $0.05685 |
|
![]() |
SZMMSZ5254BT3GSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
DIODE ZENER 27V 500MW SOD123 |
In Stock: 0 $0.05685 |
CZRV5223B-GComchip Technology |
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD323 |
In Stock: 0 $0.05693 |
|
CZRV5225B-GComchip Technology |
DIODE ZENER 3V 200MW SOD323 |
In Stock: 0 $0.05693 |
|
CZRV5226B-GComchip Technology |
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD323 |
In Stock: 0 $0.05693 |