| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 91 V |
| Tolerance: | ±2% |
| Power - Max: | 1.3 W |
| Impedance (Max) (Zzt): | 250 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500 nA @ 68 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | - |
| Operating Temperature: | 175°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-41 |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SZMMSZ5242BT3GSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123 |
In Stock: 20,000 $0.05685 |
|
SZMMSZ5261BT3GSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
DIODE ZENER 47V 500MW SOD123 |
In Stock: 0 $0.05685 |
|
![]() |
SZMMSZ5254BT3GSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
DIODE ZENER 27V 500MW SOD123 |
In Stock: 0 $0.05685 |
CZRV5223B-GComchip Technology |
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD323 |
In Stock: 0 $0.05693 |
|
CZRV5225B-GComchip Technology |
DIODE ZENER 3V 200MW SOD323 |
In Stock: 0 $0.05693 |
|
CZRV5226B-GComchip Technology |
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD323 |
In Stock: 0 $0.05693 |
|
CZRV5227B-GComchip Technology |
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323 |
In Stock: 0 $0.05693 |
|
CZRV5228B-GComchip Technology |
DIODE ZENER 3.9V 200MW SOD323 |
In Stock: 0 $0.05693 |
|
CZRV5229B-GComchip Technology |
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD323 |
In Stock: 0 $0.05693 |
|
CZRV5230B-GComchip Technology |
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323 |
In Stock: 0 $0.05693 |