| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 36 V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 1 W |
| Impedance (Max) (Zzt): | 50 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5 µA @ 27.4 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2 V @ 200 mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-41 |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
1N4754A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 39V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4755A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 43V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4756A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 47V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4757A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 51V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4758A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 56V 1W DO41 |
In Stock: 102,000 $0.05573 |
|
SMMSZ5252ET1GSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 |
In Stock: 0 $0.05588 |
|
MMSZ47T3GSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
DIODE ZENER 47V 500MW SOD123 |
In Stock: 230,000 $0.05591 |
|
SZMMSZ13ET1GSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
DIODE ZENER 13V 500MW SOD123 |
In Stock: 51,000 $0.05610 |
|
SZMMSZ33ET1GSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123 |
In Stock: 0 $0.05610 |
|
SZMMSZ5253ET1GSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
DIODE ZENER 25V 500MW SOD123 |
In Stock: 42,000 $0.05610 |