| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 7.5 V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 1 W |
| Impedance (Max) (Zzt): | 4 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10 µA @ 5 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2 V @ 200 mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 200°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-41 |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
1N4741A TR PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 11V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4744A TR PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 15V 1W DO41 |
In Stock: 30,000 $0.05573 |
|
1N4745A TR PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 16V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4749A TR PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 24V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4753A TR PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 36V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4733A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 5.1V 1W DO41 |
In Stock: 98,000 $0.05573 |
|
1N4734A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 5.6V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4738A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 8.2V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4740A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 10V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4742A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 12V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |