| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 36 V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 1 W |
| Impedance (Max) (Zzt): | 50 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5 µA @ 27.4 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2 V @ 200 mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 200°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-41 |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
1N4733A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 5.1V 1W DO41 |
In Stock: 98,000 $0.05573 |
|
1N4734A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 5.6V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4738A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 8.2V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4740A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 10V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4742A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 12V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4744A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 15V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4746A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 18V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4747A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 20V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4750A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 27V 1W DO41 |
In Stock: 0 $0.05573 |
|
1N4751A BK PBFREECentral Semiconductor |
DIODE ZENER 30V 1W DO41 |
In Stock: 214,000 $0.05573 |