| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SEARAY™ SEAM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | High Density Array, Male |
| Number of Positions: | 160 |
| Pitch: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Rows: | 4 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Pick and Place |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights: | 7mm |
| Height Above Board: | 0.179" (4.55mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SEAM8-40-S02.0-L-10-2-KSamtec, Inc. |
0.80 MM SEARAY HIGH-SPEED HIGH- |
In Stock: 0 $32.45000 |
![]() |
SEAM8-50-S02.0-L-04-2-KSamtec, Inc. |
0.80 MM SEARAY HIGH-SPEED HIGH- |
In Stock: 0 $21.39000 |
![]() |
SEAM8-50-S02.0-L-06-2-KSamtec, Inc. |
0.80 MM SEARAY HIGH-SPEED HIGH- |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
SEAM8-50-S02.0-L-10-2-GP-KSamtec, Inc. |
0.80 MM SEARAY HIGH-SPEED HIGH- |
In Stock: 0 $37.26000 |
![]() |
SEAM8-50-S05.0-L-08-2-KSamtec, Inc. |
0.80 MM SEARAY HIGH-SPEED HIGH- |
In Stock: 0 $34.39000 |
![]() |
AA01B-P030VA1-R3000JAE Electronics |
CONNECTEOR |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AA01B-P040VA1-R3000JAE Electronics |
CONNECTEOR |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AA01B-P050VA1-R3000JAE Electronics |
CONNECTEOR |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AA01B-P060VA1-R3000JAE Electronics |
CONNECTEOR |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AA01B-S030VA1-R3000JAE Electronics |
CONNECTEOR |
In Stock: 0 $0.00000 |