| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LSH |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 120 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Pick and Place |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights: | 2.31mm |
| Height Above Board: | 0.075" (1.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
P-AT-7(8-75)A(40)Hirose |
CONNECTOR |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXE110124DPanasonic |
CONN SOCKET 10POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXE114124DPanasonic |
CONN SOCKET 14POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXE116047DPanasonic |
CONN SOCKET 16POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXE118124DPanasonic |
CONN SOCKET 18POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXE120124DPanasonic |
CONN SOCKET 20POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXE124124DPanasonic |
CONN SOCKET 24POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXE130047DPanasonic |
CONN SOCKET 30POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXE134124DPanasonic |
CONN SOCKET 34POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXE136124DPanasonic |
CONN SOCKET 36POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |