| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Razor Beam™ LSEM |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Self Mating, Non-Gendered |
| Number of Positions: | 40 |
| Pitch: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Pick and Place, Shielded |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights: | 9mm, 10mm, 12mm |
| Height Above Board: | 0.293" (7.45mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LSEM-130-01-L-DH-A-K-TRSamtec, Inc. |
.8MM HERMAPHRODITIC HORIZONTAL F |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSEM-130-01-L-DH-A-S-K-TRSamtec, Inc. |
.8MM HERMAPHRODITIC HORIZONTAL F |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSEM-140-01-L-DH-A-N-TRSamtec, Inc. |
.8MM HERMAPHRODITIC HORIZONTAL F |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSEM-150-01-F-DH-A-N-TRSamtec, Inc. |
.8MM HERMAPHRODITIC HORIZONTAL F |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSEM-150-01-F-DHH-A-N-K-TRSamtec, Inc. |
.8MM HERMAPHRODITIC HORIZONTAL F |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSEM-150-01-L-DH-A-S-K-TRSamtec, Inc. |
.8MM HERMAPHRODITIC HORIZONTAL F |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSH-050-01-H-D-A-KSamtec, Inc. |
.5MM DOUBLE ROW SOCKET ASSEMBLY |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSH-050-01-H-D-A-TRSamtec, Inc. |
.5MM DOUBLE ROW SOCKET ASSEMBLY |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSH-060-01-G-D-A-K-TRSamtec, Inc. |
.5MM DOUBLE ROW SOCKET ASSEMBLY |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
P-AT-7(8-75)A(40)Hirose |
CONNECTOR |
In Stock: 0 $0.00000 |