| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Razor Beam™ LSEM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Self Mating, Non-Gendered |
| Number of Positions: | 80 |
| Pitch: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights: | 7mm, 8mm, 10mm |
| Height Above Board: | 0.215" (5.46mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LSEM-140-06.0-L-DV-A-NSamtec, Inc. |
.8MM HERMAPHRODITIC HORIZONTAL F |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSEM-140-06.0-L-DV-A-N-KSamtec, Inc. |
.8MM HERMAPHRODITIC HORIZONTAL F |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSEM-150-04.0-L-DV-A-NSamtec, Inc. |
.8MM HERMAPHRODITIC HORIZONTAL F |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSEM-150-04.0-L-DV-NSamtec, Inc. |
.8MM HERMAPHRODITIC HORIZONTAL F |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSEM-150-06.0-L-DV-A-NSamtec, Inc. |
.8MM HERMAPHRODITIC HORIZONTAL F |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSEM-120-01-F-DV-A-N-K-TRSamtec, Inc. |
.8MM HERMAPHRODITIC HORIZONTAL F |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSEM-120-01-L-DH-A-S-K-TRSamtec, Inc. |
.8MM HERMAPHRODITIC HORIZONTAL F |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSEM-120-06.0-L-DV-A-S-K-TRSamtec, Inc. |
.8MM HERMAPHRODITIC HORIZONTAL F |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSEM-130-01-L-DH-A-K-TRSamtec, Inc. |
.8MM HERMAPHRODITIC HORIZONTAL F |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSEM-130-01-L-DH-A-S-K-TRSamtec, Inc. |
.8MM HERMAPHRODITIC HORIZONTAL F |
In Stock: 0 $0.00000 |