| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SlimStack Armor 505070 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 20 |
| Pitch: | 0.014" (0.35mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Pick and Place, Solder Retention |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 4.00µin (0.100µm) |
| Mated Stacking Heights: | 0.6mm |
| Height Above Board: | 0.019" (0.48mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
5050703040Woodhead - Molex |
CONN PLUG 30POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5050703440Woodhead - Molex |
CONN PLUG 34POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5050704840Woodhead - Molex |
CONN PLUG 48POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5050705040Woodhead - Molex |
CONN PLUG 50POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5052741640Woodhead - Molex |
CONN PLUG 16POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5052742040Woodhead - Molex |
CONN PLUG 20POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5052742440Woodhead - Molex |
CONN PLUG 24POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5052744040Woodhead - Molex |
CONN PLUG 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5052745440Woodhead - Molex |
CONN PLUG 54POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QFSS-016-04.25-H-D-DP-A-BMSamtec, Inc. |
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI |
In Stock: 0 $0.00000 |