| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SlimStack Armor 505274 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 40 |
| Pitch: | 0.014" (0.35mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Pick and Place, Solder Retention |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Mated Stacking Heights: | 0.8mm |
| Height Above Board: | 0.026" (0.65mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
5052745440Woodhead - Molex |
CONN PLUG 54POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QFSS-016-04.25-H-D-DP-A-BMSamtec, Inc. |
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QFSS-016-04.25-H-D-DP-A-PSamtec, Inc. |
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QFSS-016-04.25-H-D-DP-BM-PSamtec, Inc. |
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QFSS-016-04.25-H-D-DP-GP-PSamtec, Inc. |
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QFSS-016-04.25-H-D-DP-PC4-PSamtec, Inc. |
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QFSS-016-04.25-H-D-DP-PC8-PSamtec, Inc. |
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QFSS-016-04.25-H-D-DP-PT4Samtec, Inc. |
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QFSS-016-04.25-H-D-DP-PT4-PSamtec, Inc. |
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QFSS-016-04.25-H-D-DP-PT8-PSamtec, Inc. |
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI |
In Stock: 0 $0.00000 |