| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Circuit: | DPST-NO/NC |
| Switch Function: | On-Mom, Off-Mom |
| Current Rating (Amps): | 4A (DC) |
| Voltage Rating - AC: | - |
| Voltage Rating - DC: | 28 V |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Sealed |
| Operating Force: | 4536 ~ 7257gf |
| Release Force: | 3629gf |
| Pretravel: | - |
| Differential Travel: | 0.020" (0.5mm) |
| Overtravel: | 0.100" (2.54mm) |
| Operating Temperature: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
1CH32-RHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 4A 28V |
In Stock: 0 $377.47900 |
![]() |
1DM23Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 10A 125V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN107-RHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN1-12BHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN1-15Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN1-5Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN161-RB1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN196-6Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN197-10Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN199Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $334.56900 |