| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Circuit: | SPST-NO |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Current Rating (Amps): | 10A (AC) |
| Voltage Rating - AC: | 125 V |
| Voltage Rating - DC: | - |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Operating Force: | 425gf |
| Release Force: | 85gf |
| Pretravel: | - |
| Differential Travel: | - |
| Overtravel: | 0.235" (6.0mm) |
| Operating Temperature: | -37°C ~ 82°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
1EN107-RHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN1-12BHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN1-15Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN1-5Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN161-RB1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN196-6Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN197-10Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN199Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $334.56900 |
![]() |
1EN202-RHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 5A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN212Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |