| Type | Description |
|---|---|
| Series: | V7 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Circuit: | SPDT |
| Switch Function: | On-Mom |
| Current Rating (Amps): | 10A (AC), 500mA (DC) |
| Voltage Rating - AC: | 125 V |
| Voltage Rating - DC: | 125 V |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Operating Force: | 50gf |
| Release Force: | - |
| Pretravel: | 0.047" (1.2mm) |
| Differential Travel: | 0.010" (0.25mm) |
| Overtravel: | 0.050" (1.27mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
V7-3E13E7-000-1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 10A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V7-3E17D8-428Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT SPDT 10A QC |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V7-3E37D8-126Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT SPDT 10A QC |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V7-3S17E9-263Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SIM ROLLER SPDT .1A QC |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V7-4A17E9B4-000-1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 5A QC |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V7-5F37D9-000-1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH PIN PLUNGER SPST 3A QC |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V7-6A28D8C1-1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH PIN PLUNGER SPST 5A QC |
In Stock: 0 $0.00000 |
V7-7B37D8C4-732-1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
V7-7G18D8Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH PIN PLUNGER SPST QC |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
WGLA1A01BA1AHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH ROTARY SIDE |
In Stock: 0 $0.00000 |