| Type | Description |
|---|---|
| Series: | V7 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Circuit: | SPDT |
| Switch Function: | On-Mom |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating - AC: | - |
| Voltage Rating - DC: | - |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Operating Force: | 283gf |
| Release Force: | - |
| Pretravel: | 0.047" (1.2mm) |
| Differential Travel: | 0.010" (0.25mm) |
| Overtravel: | 0.050" (1.27mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
WGLA1A01BA1AHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH ROTARY SIDE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
WGLA1A02AA1AHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH ROTARY SIDE |
In Stock: 0 $0.00000 |
WGLA1A02AA1BHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
WGLA1A02AA4JHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
WGLA1A02ABHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH WIRELESS TOP PLUNGER |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
WGLA1A02ACHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH WIRELESS ROLLER PLUNGER |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
WGLA1A02ADHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH WIRELESS ROLLER LEVER |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
WGLA1A02BA1AHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH ROTARY SIDE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
WGLA1A02BA1BHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH ROTARY SIDE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
WGLA1A02BA4JHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH ROTARY SIDE |
In Stock: 0 $0.00000 |