| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSCE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Circuit: | SPDT |
| Switch Function: | On-Mom |
| Current Rating (Amps): | 600mA (AC), 220mA (DC) |
| Voltage Rating - AC: | 120 V |
| Voltage Rating - DC: | 125 V |
| Actuator Type: | Roller Plunger |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Cable Leads |
| Ingress Protection: | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | Cable Length 3m |
| Operating Force: | 1200gf |
| Release Force: | 450gf |
| Pretravel: | 0.040" (1.0mm) |
| Differential Travel: | 0.004" (0.1mm) |
| Overtravel: | 0.118" (3.0mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 90°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
V15T16-CP100-01Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V15T16-CZ400Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V15T16-DZ100A04Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V15T16-EC200Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V15T16-EC400-KHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V15T16-EZ200A04-KHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V15T16-EZ200A05-KHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V15T16-SZ200Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V15T22-CC200Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 22A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V15T26-CC200-KHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 26A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |