| Type | Description |
|---|---|
| Series: | V15 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Circuit: | SPDT |
| Switch Function: | On-Mom |
| Current Rating (Amps): | 16A (AC) |
| Voltage Rating - AC: | 250 V |
| Voltage Rating - DC: | - |
| Actuator Type: | Lever, Simulated Roller |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Operating Force: | 60gf |
| Release Force: | 10gf |
| Pretravel: | 0.125" (3.2mm) |
| Differential Travel: | 0.047" (1.2mm) |
| Overtravel: | 0.051" (1.3mm) |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 125°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
V15T16-EC200Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V15T16-EC400-KHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V15T16-EZ200A04-KHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V15T16-EZ200A05-KHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V15T16-SZ200Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V15T22-CC200Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 22A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V15T26-CC200-KHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 26A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V15T26-CP200-KHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 26A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V7-1A13E991-732-1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT SPST 5A QC |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V7-1A17D8-022Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V |
In Stock: 0 $0.00000 |