| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LSX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Circuit: | DPDT (DB/DM) |
| Switch Function: | On-Mom |
| Current Rating (Amps): | 10A (AC), 800mA (DC) |
| Voltage Rating - AC: | 120 V |
| Voltage Rating - DC: | 115 V |
| Actuator Type: | Side Rotary, Adjustable Roller |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Nylon Roller, Front Mounted |
| Operating Force: | 46gfm |
| Release Force: | - |
| Pretravel: | 15° |
| Differential Travel: | 7° |
| Overtravel: | 60° |
| Operating Temperature: | -12°C ~ 121°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LSXA4L2-1CHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXA4L3-2CHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXA4L4-2CHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXA4S5Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT DPDT 50MA 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXA7S-2Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT DPDT 50MA 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXB3K-4MHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXB4L-1CHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXB4L-4MHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXC3EHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPDT 50MA 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXC4KHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |