| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LSX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Circuit: | DPDT (DB/DM) |
| Switch Function: | On-Mom |
| Current Rating (Amps): | 10A (AC), 800mA (DC) |
| Voltage Rating - AC: | 120 V |
| Voltage Rating - DC: | 115 V |
| Actuator Type: | Top Rotary, Roller |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Nylon Roller, Back Mounted |
| Operating Force: | 28gfm |
| Release Force: | - |
| Pretravel: | 25° |
| Differential Travel: | 12° |
| Overtravel: | 100° |
| Operating Temperature: | -1°C ~ 121°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LSXB4L-4MHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXC3EHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPDT 50MA 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXC4KHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXC4SHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT DPDT 50MA 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXD3EHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPDT 50MA 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXD7LHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXE3K3Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXE3K4Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXF3K5Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXF3K8Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |