| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.192" (4.88mm) |
| Diameter - Outside: | 1.937" (49.20mm) |
| Diameter - Inside: | 1.553" (39.45mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.000" (101.60mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 59.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72762CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.50,W= .207 |
In Stock: 199 $32.94000 |
|
72929CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 4.50,W= .235 |
In Stock: 156 $33.02000 |
|
72884SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 2.00,W= .156 |
In Stock: 126 $33.09000 |
|
835CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L=12.00,W= .225 |
In Stock: 109 $33.12000 |
|
72996CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 3.00,W= .225 |
In Stock: 991 $33.39000 |
|
72592SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.00,W= .125 |
In Stock: 143 $33.40000 |
|
72474SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .135 |
In Stock: 420 $33.81000 |
|
72601SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.50,W= .135 |
In Stock: 207 $33.81000 |
|
72473SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .135 |
In Stock: 173 $33.81000 |
|
72870CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.580,L= 5.50,W= .207 |
In Stock: 520 $34.00000 |