| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.156" (3.96mm) |
| Diameter - Outside: | 2.125" (53.98mm) |
| Diameter - Inside: | 1.813" (46.05mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 6.750" (171.45mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 13.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72475SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .148 |
In Stock: 1,197 $25.92000 |
|
72476SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.50,W= .148 |
In Stock: 459 $25.92000 |
|
72709SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .148 |
In Stock: 189 $25.92000 |
|
72693SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= .88,W= .135 |
In Stock: 174 $25.97000 |
|
A15-59CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.094,L= .97,W= .092 |
In Stock: 153 $26.08000 |
|
12000CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.234,L= 2.25,W= .193 |
In Stock: 138 $26.14000 |
|
72482SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.50,W= .162 |
In Stock: 2,899 $26.19000 |
|
72909CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 1.50,W= .192 |
In Stock: 1,598 $26.26000 |
|
72713SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.75,W= .148 |
In Stock: 185 $26.38000 |
|
72685SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.25,W= .125 |
In Stock: 103 $26.38000 |