| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.725" (18.42mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.500" (63.50mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 62.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72937CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 4.00,W= .148 |
In Stock: 890 $24.01000 |
|
72901CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 2.50,W= .177 |
In Stock: 114 $24.01000 |
|
72960CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 2.50,W= .162 |
In Stock: 395 $24.05000 |
|
72751CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .192 |
In Stock: 155 $24.05000 |
|
72578SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.00,W= .120 |
In Stock: 220 $24.17000 |
|
72754CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.00,W= .192 |
In Stock: 573 $24.25000 |
|
72961CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 3.00,W= .162 |
In Stock: 196 $24.25000 |
|
72912CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 3.00,W= .192 |
In Stock: 197 $24.34000 |
|
802CSCentury Spring Corp. |
COMP, O=1.250, L=12.000, W=.207 |
In Stock: 117 $24.34000 |
|
72856CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.50,W= .187 |
In Stock: 1,130 $24.40000 |