| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.100" (2.54mm) |
| Diameter - Outside: | 0.850" (21.59mm) |
| Diameter - Inside: | 0.650" (16.51mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.750" (44.45mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 55.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72577CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.50,W= .120 |
In Stock: 127 $11.43000 |
|
11147CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 2.56,W= .207 |
In Stock: 123 $11.46000 |
|
B17-197CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .546,L= 4.06,W= .067 |
In Stock: 121 $11.48000 |
|
72070CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= .75,W= .085 |
In Stock: 13,760 $11.50000 |
|
72084CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.75,W= .0915 |
In Stock: 5,255 $11.50000 |
|
72099CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.00,W= .095 |
In Stock: 4,253 $11.50000 |
|
72105CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.50,W= .096 |
In Stock: 3,427 $11.50000 |
|
72073CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.25,W= .085 |
In Stock: 1,046 $11.50000 |
|
72072CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.00,W= .085 |
In Stock: 977 $11.50000 |
|
72102CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.75,W= .0950 |
In Stock: 918 $11.50000 |