| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.207" (5.26mm) |
| Diameter - Outside: | 1.500" (38.10mm) |
| Diameter - Inside: | 1.086" (27.58mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.560" (65.02mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 349.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B17-197CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .546,L= 4.06,W= .067 |
In Stock: 121 $11.48000 |
|
72070CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= .75,W= .085 |
In Stock: 13,760 $11.50000 |
|
72084CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.75,W= .0915 |
In Stock: 5,255 $11.50000 |
|
72099CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.00,W= .095 |
In Stock: 4,253 $11.50000 |
|
72105CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.50,W= .096 |
In Stock: 3,427 $11.50000 |
|
72073CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.25,W= .085 |
In Stock: 1,046 $11.50000 |
|
72072CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.00,W= .085 |
In Stock: 977 $11.50000 |
|
72102CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.75,W= .0950 |
In Stock: 918 $11.50000 |
|
72086CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.00,W= .0915 |
In Stock: 881 $11.50000 |
|
72408CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.00,W= .0980 |
In Stock: 869 $11.50000 |