| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.051" (1.30mm) |
| Diameter - Outside: | 0.480" (12.19mm) |
| Diameter - Inside: | 0.378" (9.60mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.750" (19.05mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 37.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71503CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 3.00,W= .042 |
In Stock: 233 $6.65000 |
|
71488CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 2.75,W= .038 |
In Stock: 217 $6.65000 |
|
71510CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.50,W= .045 |
In Stock: 207 $6.65000 |
|
71466CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .63,W= .035 |
In Stock: 205 $6.65000 |
|
71472CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.75,W= .035 |
In Stock: 201 $6.65000 |
|
1583CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.812,L= 3.03,W= .060 |
In Stock: 195 $6.65000 |
|
71487CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 2.50,W= .038 |
In Stock: 182 $6.65000 |
|
71524CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.50,W= .051 |
In Stock: 179 $6.65000 |
|
71506CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .75,W= .045 |
In Stock: 141 $6.65000 |
|
71471CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.50,W= .035 |
In Stock: 137 $6.65000 |