| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.035" (0.89mm) |
| Diameter - Outside: | 0.480" (12.19mm) |
| Diameter - Inside: | 0.410" (10.41mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 16.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71504CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .50,W= .045 |
In Stock: 642 $6.65000 |
|
71494CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.00,W= .042 |
In Stock: 613 $6.65000 |
|
71530CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 2.75,W= .051 |
In Stock: 453 $6.65000 |
|
71526CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.75,W= .051 |
In Stock: 404 $6.65000 |
|
71499CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 2.00,W= .042 |
In Stock: 298 $6.65000 |
|
71495CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.25,W= .042 |
In Stock: 295 $6.65000 |
|
71508CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.00,W= .045 |
In Stock: 264 $6.65000 |
|
71520CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .75,W= .051 |
In Stock: 259 $6.65000 |
|
71503CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 3.00,W= .042 |
In Stock: 233 $6.65000 |
|
71488CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 2.75,W= .038 |
In Stock: 217 $6.65000 |