| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.045" (1.14mm) |
| Diameter - Outside: | 0.480" (12.19mm) |
| Diameter - Inside: | 0.390" (9.91mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.500" (63.50mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 6.4 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71512CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.75,W= .045 |
In Stock: 1,423 $6.65000 |
|
71521CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .88,W= .051 |
In Stock: 1,422 $6.65000 |
|
71479CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .88,W= .038 |
In Stock: 1,198 $6.65000 |
|
71517CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 3.00,W= .045 |
In Stock: 1,049 $6.65000 |
|
71477CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .63,W= .038 |
In Stock: 859 $6.65000 |
|
71486CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 2.25,W= .038 |
In Stock: 849 $6.65000 |
|
71489CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 3.00,W= .038 |
In Stock: 842 $6.65000 |
|
71465CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .50,W= .035 |
In Stock: 678 $6.65000 |
|
71504CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .50,W= .045 |
In Stock: 642 $6.65000 |
|
71494CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.00,W= .042 |
In Stock: 613 $6.65000 |