| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.014" (0.36mm) |
| Diameter - Outside: | 0.180" (4.57mm) |
| Diameter - Inside: | 0.152" (3.86mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 2.8 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
70251CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .69,W= .012 |
In Stock: 148 $6.64000 |
|
70325CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .44,W= .020 |
In Stock: 103 $6.64000 |
|
70293CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .94,W= .016 |
In Stock: 103 $6.64000 |
|
71522CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.00,W= .051 |
In Stock: 3,773 $6.65000 |
|
71481CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.25,W= .038 |
In Stock: 3,363 $6.65000 |
|
71505CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .63,W= .045 |
In Stock: 2,431 $6.65000 |
|
71513CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 2.00,W= .045 |
In Stock: 1,701 $6.65000 |
|
71515CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 2.50,W= .045 |
In Stock: 1,667 $6.65000 |
|
71512CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= 1.75,W= .045 |
In Stock: 1,423 $6.65000 |
|
71521CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .88,W= .051 |
In Stock: 1,422 $6.65000 |